Ciltleme Teknikleri Nelerdir?

Kitap, dergi, katalog, broşür gibi kâğıt üzerine basılmış eserlerin sayfa ve forma sıralaması bozulmadan katlanıp bir araya getirilmesi ve sayfaların dağılmamaları amacıyla bütün halde muhafaza etmek için birbirine tutturulması işine ciltleme denilmektedir. Pek çok kitap ciltleme çeşidi bulunmaktadır.

Amerikan Cilt

Sayfaların sırtlarından tutkallayarak gerçekleştirilen ciltleme tekniğidir. Çok sayfalı kataloglar, süreli dergiler, ajanda ve yıllıklar, ansiklopediler, ders kitapları, kalın ciltli romanlar gibi kalın ve uzun süre kullanılması gereken ürünlere uygulanmaktadır. Amerikan ciltleme yönteminde formalar dört kenarından kesilerek plastik tutkal ile sırtlarından birbirine tutkallanarak gerçekleştirilir. Kalın tel gibi çeşitli materyaller ile cilt isteğe bağlı olarak sağlamlaştırılabilmektedir. Ekonomik ve hızlı cilt tekniği olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Kuşe kâğıt ciltlemesi için çok uygun değildir.

Sıvama Cilt

İki çeşidi bulunan sıvama cilt, sağlam cilt tekniklerinden biridir. Birinci çeşidi, kitap kapağının yumuşak, kalın ve daha dolgun görünmesini sağlayan içi süngerli sıvama tekniği ve ikinci çeşidi ise süngersiz sıvama tekniğidir. Cildin dış yüzeyine bez yerine istenilen resim, fotoğraf, yazı uygulanabilmektedir. Koruma gücü çok yüksek bir ciltleme tekniğidir. Uzun süreli kullanım gerektiren kitap, albüm, yıllık gibi ürünlerde tercih edilmektedir. Görünüm açısından kaliteli ve estetik bir görünüme sahiptir.

Tel Dikiş

Az sayfalı, iç içe geçirilerek elde edile materyallerin ciltlenmesinde kullanılan yöntemdir. İç içe geçen formaların ciltlenmesi için sıklıkla tercih edilen tel dikiş yönteminin sırttan tel ile dikiş ve üstten tel ile dikiş olmak üzere iki türü bulunmaktadır.

Sırttan Tel İle Dikiş

Maliyeti düşük ve işlem bakımından kolay olan sırttan tel ile dikiş yöntemi; ince defterlerin, dergilerin, broşürlerin, bülten ve katalog gibi ürünlerin ciltlenmesinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Sayfaların tamamen açılarak okunmasına olanak sağlayan sırttan tel ile dikiş yöntemi okuma kolaylığı sağlamaktadır. Blok halinde, aynı hizaya getirilen sayfaların yan taraflarından tel zımba ile zımbalanmasıyla elde edilmektedir.

Üstten Tel İle Dikiş

Sırttan tutturulması güvenli olmayan, sırttan tel ile dikişe göre daha fazla sayfa bulunan durumlarda tercih edilen yöntemdir. Kitap, dergi, makbuz, fatura bilet koçanı vb.nin ciltlenmesi işleminde üstten tel dikiş yöntemi tercih edilmektedir. Sayfaların sırttan tel ile dikişte olduğu gibi tamamen açılamadığı bu yöntem uzun ömürlü, sıklıkla açılıp, el altında bulundurulan yayınlar için tercih edilmemektedir. Blok halinde aynı hizaya getirilen sayfaların üst kısımlarından tel zımba ile zımbalanması sonucu elde edilmektedir.

Omega Tel Dikiş

Dergi, katalog, rapor vb. Gibi basılı materyallerin klasör ya da dosyalara takılabilmesi amacı ile, tel dikişin sırt kısmı kambur olacak biçimde dikilir. Genellikle az sayfalı fatura, bilet, rapor gibi yayınlarda tercih edilen omega dikiş yönteminde’’U’’ şeklinde çıkıntı bulunmaktadır.

İplik Dikiş

Formaların sırtının delinmesi ve sonrasında delinen yerlerin ipek, pamuk, naylon gibi değişik türde iplerin dikilmesi sonucu ortaya çıkan iplik dikiş, makineler aracılığı ile ya da elde dikilerek yapılmaktadır. Ciltleme işleminde ip kullanılmaktadır. Bütün formalar art arda, birbirine bağlanarak dikilir ve dikilen formalar kesilerek birbirinden ayrılır. En uzun ömürlü ciltleme yöntemi olan iplik dikiş, zaman içerisinde kullanım sebebiyle yaşanabilecek dağılmaları ortadan kaldırmaktadır.

Spiral Cilt

Spiralciltleme yöntemi çok sayfalı ciltleme işlemlerinde tercih edilen bir yöntemdir. Sayfaların sırt kısımlarının makine ile delinmesi ve PVC ya da Tel spiralin delinen sayfalara makine aracılığı ile takılması sonucu elde edilen ve 400-500 sayfanın ciltlenmesinde tercih edilen yöntemdir. Masa takvimleri, defterler, ders notları ve tezlerin ciltlenmesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Ciltleme Teknikleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön