Dünya Edebiyatının Kilit Taşı Olan Kitaplar

Dünya edebiyatı hazinelerle dolu engin bir deniz, okuyucular ise bu denizde ustaca yüzmeyi başarabilen, kitap okurken hiçbir geminin gidemeyeceği yerlere gidebilen nadir şanslı insanlardandır. Bir ömre sığdıramayacağımız kadar fazla eserin var olduğu dünya edebiyatı, önemini geçmişten günümüze kadar sürdüren eserlerden meydana gelmektedir. Dünya edebiyatının bu kadar zengin olması ise kitap tutkunlarının en büyük avantajı çünkü her zevke hitap edebilecek tarzda sayısız eser başarılı yazarların kalemlerinden çıkmış halde okuyucularını beklemektedir. Yıllarca adından bahsettirecek bir yazar olmak ve dünyanın her köşesine yayılacak kitaplar belki de hiçbir yazarın aklına gelmemiştir ama bugün hâlâ isimlerini andığımız yazarlara ve dünya edebiyatının kilit taşı olan kitaplar haline gelen eserlere baktığımızda bu yazarların başarılarının tesadüf olmadığını görürüz. Değerini, zamanın her döneminde önemini korumasından alan kitaplar geleceğe ışık tutmaya okuyucu için farklı kapılar açmaya devam etmektedir.

Suç ve Ceza

Rus yazar Fyodor Dostoyevski tarafından kaleme alınmış eser, ilk olarak 1866 yılında bir edebiyat dergisi olan Rus Habercisinde 12 ayda yayımlanmış, daha sonrasında ise tek cilt haline getirilmiştir. Fyodor Dostoyevski eserini Sibirya sürgününden döndükten sonra yazmıştır ve eseri yazarın olgunluk döneminin ilk büyük eseri olarak kabul edilir. Eser, maddi yetersizlikler ve ahlak yozlaşması sonucu çöken topluma neredeyse bir ayna tutmuş ve bütün zamanların en çok konuşulan eseri olarak bir edebiyat başyapıtı olmuştur. Suç ve Ceza, Saint Petersburg’da eski kiralık bir daire de aşırı fakirlikle mücadele etmeye çalışan Rodion Romanoviç Raskolnikov’un kendisiyle olan vicdan muhakemesini ve iç dünyasına yaptığı yolculuğunu anlatır. Raskolnikov bir gün bir cinayet işler ve arkasında hiçbir görgü tanığı bırakmamak için ilk kurbanının kardeşini de öldürür. Kendisini gören hiç kimsenin olmadığını düşünen Raskolnikov işte tam da burada yanılmaktadır. Raskolnikov’un en büyük görgü tanığı kendi vicdanı olmuştur. Eski hukuk öğrencisi Raskolnikov, aldığı kararlar ve yaptıkları neticesinde yaşadığı iç hesaplaşmalar ve vicdan muhasebesiyle hem suçlu hem de kendisi için acımasız bir yargıç olmuştur.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

İngiliz edebiyatının ünlü yazarlarından George Orwell’in kaleminden çıkan dünya edebiyatında çığır açan kitap Bin Dokuz Yüz Seksen Dört distopik eserler arasında en dikkat çekendir. 1948 yılında yazılan kitap geleceğe dair yazılmış en karanlık distopyalardan biridir. Her şeyin kontrol altında olduğu, herkesin hareketlerinin izlendiği, geçmişe dair bütün izlerin yok edilerek insanların karanlık bir yaşama mahkum edildiği bu dünyayı okurken içinde bulunduğunuz dünyayı da sorgulayacak birçok acı gerçekle yüzleşeceksiniz. Kitapta tek umudun halkta olduğuna inanılırken aslında hiçbir şeyin değiştirilemeyeceği gerçeği, baş karakter Winston Smith’e en acı şekilde anlatılır.

Yüzüklerin Efendisi Serisi

Orta Dünya’ya doğru bir yolculuğa çıkılan kitap serisi J. R. R. Tolkien’in epik fantezi türündeki eseridir. 1937 ve 1949 yılları arasında yazılan eser tüm zamanların en çok satılan ikinci romanıdır. Dünya edebiyatı için büyük öneme sahip Yüzüklerin Efendisi Serisi‘nde;güç yüzüklerine hükmeden ve tek yüzüğü yaratan, tüm orta dünyaya hakim olmak isteyen Lord Sauron’a karşı birlik olup bu savaşa son vermeye çalışan müttefiklerin zorlu hikayesi anlatılır. Hikaye Hobbit diyarı Shire’da başlar ve Orta Dünya’nın kuzeybatısına kadar uzanır. Eser 2001-2003 yıllarında Peter Jackson tarafından beyaz perdeye taşınmış ve büyük ses getirmiştir.

Küçük Prens

Antoine de Saint Exupery tarafından kaleme alınan Küçük Prens Dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biridir. Eserde bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılmaktadır. Kitapta uçağı bozulan yazar Sahra Çölü‘ne iniş yapar ve burada küçük prens ile karşılaşır. Gülüne nasıl daha faydalı olabileceğini araştırmak için gezegenleri dolaşmaya başlayan prensin altı farklı gezegene yaptığı gezide yetişkinlerin yaşamları boyunca yaptığı hatalar anlatılır.

Dünya Edebiyatının Kilit Taşı Olan Kitaplar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön