Editörün Görevleri Nelerdir?

Günümüzde kitapların basılması kolay sanılmaktadır. Fakat kitaplar birçok aşamadan geçerek raflardaki yerini alır. Her aşama titizlikle yönetilerek bir hata olmaması sağlanmaktadır. Bir yayınevinde kitap basımı için çalışan farklı görevde birçok kişi vardır. Editör de bu çalışanlardan biridir. Editör, yayınevinde basılmak üzere olan kitapların çeşitli yönlerden incelemesini yaparak sorunsuz bir şekilde basılmasını sağlayan kişidir. Kitaplarda gerektiğinde düzeltmeler yaparak okurlara anlaşılır bir kitap içeriği oluşturmaktadır. Editörlerin belirli bir bilgi birikimi olması gerekmektedir. Ve aynı zamanda işleri kitaplarla ilgili olduğu için kitaplar hakkında olabildiğince bilgisinin ve deneyiminin olması gerekmektedir. Güzel ve kusursuz bir Türkçeye sahip olması da en önemli kriterlerden biridir.

Editörün Görevleri Nelerdir?

Editörler farklı alanlarda görev yapmaktadır. Bu alanlar kitap yayınevleri, gazete, dergi ve web siteleridir. Çalışılan alanlara göre editörlerin görevleri de değişebilmektedir. Fakat temel olarak editörün görevleri şu şekildedir;

 • İlk olarak kitabın bütünlüğünü inceler. İçeriğin doğru olması, gereksiz detayların verilmediği, konunun amacından sapmaması eksik bilginin olmadığı, tekrara düşülmediği ve bölümlerin uzunluğunu gibi hususların kontrolünü gerçekleştirmektedir.
 • Editörler sadece yazıları düzenlemez aynı zamanda yazarları da yönlendirebilmektedir. Okurun sevmesi için konunun nasıl ele alınacağını gibi konularda yazara tavsiye vererek onu yönlendirebilirler.
 • Editörler güncel olayları ve kitapları takip ederek yeni nesil kitap kurguları hakkında yazarı bilgilendirirler. Yani kitap piyasadaki kitaplardan yeni ya da farklı bir şey söylemiyor ise yazarın okura daha anlaşılır ve akıcı kitap hazırlamasını sağlar.
 • Editörler kimi zaman yabancı dildeki kitaplar ile de ilgilenmektedirler. Kitabın çevirisinde bir hata veya problem var ise onu düzeltmek editörün görevleri arasındadır.
 • Yazarlar bazen kitaplarında mantıksal veya kurgusal hatalar yapabilmektedirler. Editörlerde kitaba dış bir göz olarak baktıklarından dolayı yapılan mantıksal hataları görebilmektedirler. Bu yüzden yazarların kurgusal ve mantıksal hatalarını düzeltirler.
 • Editörler okuyucuyu sıkmamak için kitapların akıcı olmasını sağlamaktadır.
 • Kitap isimleri konusunda editörlerin fikrinin alınması önemlidir. Çünkü editörler sektörün içinde olduklarından ve bu konulara hakim olduklarından dolayı hangi ismin daha çok dikkat çektiğini ve satacağını belirleyebilirler.
 • Kitabın arka kapağı ve kapağını düzenlemek, kapakta yazılacak olan yazıyı belirlemekte editörün görevleri arasında bulunmaktadır.
 • Editörler kitaptaki bilgilerin doğruluğunu da teyit etmektedirler. Teyit etmek için farklı kaynaklardan araştırma yaparlar.
 • Yaptıkları bu aşamalar sonrasında editörler kitabı son kez okurlar. Ve son okuma ile birlikte kitaptaki hataları minimuma indirirler. Okumadan sonra kitap yazara teslim edilir.
 • Editörler kitabın pazarlama ve tanıtımı konusunda da yazara tavsiye verebilir.

Editör Nasıl Olunur ve Amacı Nedir?

Editör olabilmek için ilk olarak kesinlikle çok kitap okumak gerekmektedir. Böylece kitaplara hâkim olunur. İyi ve sorunsuz Türkçeye sahip olmakta editörlüğün yapı taşlarından biridir. Yazım dilinin iyi olması gereklidir. Editörlük için üniversitelerin fen edebiyat fakülteleri ve sosyal bilimler fakültelerinin birinden mezun olmak gereklidir. Aynı zamanda yabancı dildeki kitaplar için editörlük yapılacak ise ilgili yabancı dil çok iyi bilinmelidir. Kendini geliştirmeye açık ve sürekli yeni şeyler öğrenmekte hevesli olmak editörlük için önemlidir. Yaratıcılıkları gelişmiş olmalıdır. Kolay ve hızlı bir şekilde çözüm üretebilmelidirler. Editörlerin amacı yazarlar ve okurlar arasındaki iletişimin sorunsuz olmasını sağlamaktır. Yazarın söylediklerini akıcı ve net bir şekilde okura aktarılmasını sağlar. Yazılardaki problemleri bulup onları düzelterek okurlara sunar. Editörlerin görevleri iyi bir şekilde yapılır ise kitaplar ve yazılar kusursuza yakın bir şekilde çıkmaktadır. Editörlerin görevleri kitaplar için oldukça önemlidir. En iyi yazarların bile iyi bir editöre ihtiyacı vardır.

Editörün Görevleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön