Kitap Basım Ücretleri Ne Kadar?

Okuyup yazmakla arası olan herkes hayatında en az bir kez kitap yazma fikrini aklından geçirmektedir. Kitap yazmak yayınlatmak veya hali hazırda bir kitabı basmak bazı maliyetleri beraberinde getirir. Bu maliyetler kitap basımına başlamadan hesaplanır. Kitap basmak için iyi bir yayın evine ihtiyaç vardır. Bu yayınevine ödenen ücretten çok karşılığında alınan hizmetler önemlidir. Yayınevinin editörlerinin olup olmadığına dikkat etmek bu aşamada oldukça önemlidir. Birlikte iş yapılacak yayınevinin bünyesinde daha önce basılan eserleri incelemek fikir alma noktasında elzemdir. Kapak tasarımı, imla ve noktalama kurallarının düzgün olması kitabın satışını doğrudan etkileyeceği için bu hususların hepsiyle ilgilenecek bir editör olması tercih noktasında oldukça önemlidir.

Kapak tasarımının profesyoneller tarafından yapılıyor olması gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir başka husus da kitap basım aşamasında yayınevi ile yapılacak sözleşmedir. Bu sözleşme içerisinde boşluklar bırakmamalı ve telif haklarını koruyacak şekilde bir taslak hazırlanmalıdır. Kitap basımında öncelikle yayınevine kitabın bir kopyasının gönderip incelenmesi istenmelidir. Gerekli incelemeler yapılıp kitabın basımına karar verildikten sonra kitabın kaç sayfa olacağı kaç adet basılacağı kararlaştırılır ve kitap basım ücreti belirlenmesi bu safhada yapılır. Kapak için tasarım yapıldıktan sonra kitap yazarın onayından geçer ve matbaaya gönderilir. Aynı anda kitap için bandrol de alınması gerekmektedir. Yayınevi bunun için başvuruda bulunur ve alınan bandroller kitabın ardından matbaaya gönderilir. Basımı tamamlanan kitap yayınevine geri gelir ve bundan sonra gerekli şartlar doğrultusunda kitabın dağıtımı ve satışı yapılır. Bütün bu süreçler genellikle 2 ile 3 haftayı geçmemektedir.

Kitap Basım Ücretlerini Etkileyen Faktörler

Kitap basım ücretleri çeşitli kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Sayfa sayısı, kitap adedi, ciltleme, baskı seçenekleri, kapak tasarımı, kitabın boyutları ve anlaşmada dahil olan diğer hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Kitap için kabartma lak, lokal lak, katlamalı kapak, ayıraç gibi ekstra özellikler de talep edilebilir. Bu ekstra olan her bir özellik kitap basım ücretlerini de arttıracaktır. Kitap basımı için yayınevlerinin çeşitli kampanyaları olmakta birlikte 200 sayfalık bir kitabın 500 adedi 6 bin TL den başlamaktadır. Kitap sayfa sayısı ve kitap adedi arttıkça basım ücretleri artar. Bu tutar basmak istediğiniz kitabın türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin bir şiir kitabı basmak çoğu kez diğer türlere göre daha uygun olmakla birlikte şiir kitabı basmayı kabul eden yayınevi daha azdır. Bu maliyetleri üstlenmemek için kitabı basmak isteyen bir yayınevi bulanabilir. Bu durumda bazı zorluklarla karşı karşıya kalmak muhtemeldir. Çünkü yayınevleri risk almayı sevmezler ve maalesef bilinenin aksine edebi değeri yüksek kitapları değil piyasada yer bulabilecek kar marjı yüksek kitapları tercih ederler.

Eserine güvenen bir yazarın yayınevinden onay bekleyerek zaman kaybetmeden kitabının maliyetini karşılaması büyük bir yazar olma fırsatını kaçmasını engelleyecektir. Kitap basım ücretleri dışında yazara eseri için ödenen belli bir miktar telif vardır. Bu telifler yayınevine göre değişiklik göstermekle birlikle %8 ile %50 arasında seyretmektedir.

Kitap basım ücretlerini etkileyen bir başka faktör ise lokasyondur. Rekabetin fazla olmadığı şehirlerde basım ücretleride artmaktadır. Örneğin İzmir’de yaşayan bir yazar kitabını bastırmak için İzmir İstanbul uçak bileti alarak İstanbul’da kitabı bastırsa çok daha ucuza yaptırabilir.

Kitap Basmayı Düşünenlere Tavsiyeler

Kitabı bastırdıktan sonra dağıtım sorunu yaşamamak için kaliteli bir yayınevi ile çalışmak gerekmektedir. Kitaptan gelir elde etmek isteniyorsa yayınevi ile yapılacak anlaşma kapsamında kitabın satışını da yapmalarını istenir. Kitap için sponsor bulanabilir. Sponsor bulmanın en güzel yanı kitap maliyetlerini başkasının üstlenmesi ve kitap tanıtımının daha hızlı olmasına yardımcı olmasıdır. Kitabı matbaada bastırmakta bir seçenektir ancak bu sağlıklı bir yöntem olmayacaktır çünkü matbaaların yayınevleri gibi editörleri, mizanpaj ve kapak tasarımı yapan profesyonel bir ekipleri yoktur. Kitabı üstünkörü bir şekilde bastıkları için ortaya kaliteli bir eser çıkmayacaktır.

Kitap Basım Ücretleri Ne Kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön