Kitap Baskı Süreçleri

Kitaplar okuyucular ile buluşmadan önce birçok işlemden geçmektedir. Kitap baskı süreçleri uzun ve emek getiren süreçlerdir. Baskı aşamalarında birçok kişi görev almaktadır. Kitapların basılmasındaki süreçler kitapların hazır halde mi geldiği yoksa tasarımın matbaaya mı yaptırılacağına göre değişmektedir.

Süreç Nasıl İşlemektedir?

Kitap baskı süreçleri birçok adımdan oluşmaktadır. Tek tek bütün adımlardan geçerek kitaplar oluşmaktadır. Bu adımlar şu şekilde olmaktadır;

Taslak çalışması: Kitabın boyutu, kâğıt türü ve renkler belirlendikten sonra kitabın içinde olacak yazıların ve varsa görsellerin yerleri, boyutları, yazıların puntosu ve karakterler dâhil edilerek bir ön taslak oluşturulur. Ön taslaklar baskılarda önemli bir adımdır.

Grafik, dizgi ve tashih: Ön taslağı oluşmuş kitabın bilgisayar üzerinde yapılan bir şablon ile dilbilgisi kurallarına uyarak kitabın tekrar tipografi kullanılarak yazılmasına dizgi denilmektedir. Dizgi yapıldıktan sonra görsel öğelerin bazı ilkelere göre düzenlenmesine grafik tasarım adı verilir. Tasarımı biten sayfaların kâğıt çıktılarında görsellerin ve dizgi hatalarını düzeltme aşamasına ise tashih denilmektedir. Tahsis aşamalarında kâğıt çıktıların müşteri ya da müşteri temsilcisi tarafından kontrolü yapılır, hatalar belirtilir ve hatalar bilgisayar üzerinde tekrar düzeltilir.

Film: Kitap baskı süreçleri kısmında en titizlikle yapılması gereken aşama filmdir. Tasarımı ve dizgisi bitmiş, var olan hatalar düzeltilmiş bir kitap basım için hazırdır. Basım için bir baskı kalıbının hazırlanması gerekmektedir. Fakat baskı kalıbını oluşturabilmek için öncelikle kitabın sayfalarının filmlerinin olması gerekmektedir. Tamamı yazılardan oluşan bir kitabın aydınger adında şeffaf kâğıtlara lazer yazıcı ile çıktı alınması yeterli olmaktadır.

Montaj: Ofset matbaalarda kitap standart boyutlardaki kalıplara basılır. Montaj aşaması saydam bir zemine filmlerin forma düzeninde yapıştırılmasına denilmektedir. Basılacak kitap iki renkten oluşuyorsa iki farklı montaj, ikiden fazla renkte oluşuyorsa da 4 adet montaj yapılması gereklidir.

Provadan Baskıya

Ozalit prova: Montajı biten kitabın bir ozalit kâğıdına pozlandırılıp, buharda bırakılarak baskıdan önceki son kontroller için hazır hale gelir. Bu aşamada kalıp çekimi yapılmadan önce işin son kez kontrol edilmesi ve hataların giderilmesi amaçlanmaktadır. Ozalit prova için müşteri basılabilir onayı verdikten sonra kalıp hazırlama aşamasına geçilir.

Kalıp: Kitap baskı süreçleri esnasında yapılan montajlar son olarak metal bir zeminde pozlandırılır. Montajda elde edilen görüntüler, ışığın da yardımı ile metal baskılara aktarılıp bazı kimyasallardan geçirilerek baskıya yollanır.

Baskı Provası: Kitabın basıldıktan sonra nasıl olacağını görüntüleme şekline baskı provası adı verilmektedir.

Baskı: Renklere karar verildikten sonra kitap seri baskıya gönderilir.

Baskı koruma: Kitapların yüzeylerini yağ, güneş ve nem gibi etkenlerden korumak ve parlak göstermek için lak, selofan veya vernik uygulamalar yapılmaktadır.

Ciltleme

Cilt: Kitap kapağı oluşturulduktan sonra kitap şeklini alması için bazı işlemler yapılmaktadır. İlk olarak kitap kapağına konikleme yapılır. İç sayfalar kırım makinalarında katlanmaya gider. Kırım işlemi yapılmış olan sayfalar bir araya getirilir. Bu işleme harman çekmek adı verilir. Harman işlemi yapılmış kitap formları Amerikan cilt, spiral ya da iplik dikiş ile birbirlerine ve kapağa sabitlenir. Kapağa sabitleme işlemi bittikten sonra sayfalar tıraşlanır ve kitap paketlenmeye hazır olur. Kitap baskı süreçleri için cilt önemli bir adımdır. Çünkü iyi ciltlenmeyen kitaplar kaliteli olmamaktadır.

Sayım ve şirink: Müşterilerin istediği kitaplar istenilen sayılarda paketlenir. Paketleme bazen el ile bazen de bir makine yardımı ile yapılmaktadır.

Teslimat: Paketlenen kitapların fişleri kesilir ve teslimat edilir.

Kitap baskı süreçleri bu aşamalar ile yapılmaktadır. Oldukça detay gerektiren ve uzun bir süreç olmaktadır. Kitabın son halini alabilmesi için birçok taslaktan ve provalardan geçmesi gerekmektedir.. Kitaplar okuyucuya gelene kadar birçok kişinin elinden geçmektedir. Kitapların hatasız ve tasarımının iyi olabilmesi için kitap baskı aşamaları titizlikle yapılmalıdır.

Kitap Baskı Süreçleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön