Kitaplarda Sayfa Düzeni Oluştururken Nelere Dikkat Edilir

Kitap sayfa düzeni, hazırladığınız kitabın okuyucu için uygun bir hale getirilmesini ifade etmektedir. Kitap sayfa düzeni ile sayfada dikkat çekmek istediğiniz yerleri belirleyip gerekli düzenlemeyi yaparak istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz. Kitabınızın amacına göre kullanmanız gereken yazı miktarı, resim miktarı ve kullanılan resimler büyük önem taşımaktadır. Kitap sayfa düzeni ile kitabınızı ilgi çekici hale getirebilirsiniz ve hoş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sayfa düzeni için dikkat etmeniz gereken çok önemli ve kritik noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki kitabınızın boyutudur. Kitabınızın boyutunu kullanım amacına göre seçmeniz gerekmektedir. Örneğin bir hikâye kitabı ya da roman için standart boyut olan 13,0×19,5 cm seçebilirsiniz. Çalışma kitapları için daha büyük olan 16×23 cm boyutlarını seçebilirsiniz. Hazırlamak istediğiniz kitaba uygun boyutların tamamına küçük bir araştırma ile ulaşabilirsiniz. Kitap boyutu, kitabınız için atacağınız ilk ve önemli adımdır.

Kenar Boşluklarının ve Tipografinin Önemi

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken diğer konu ise kenar boşluklarıdır. Kenar boşlukları, teknik olarak sayfanızda sadece boşluk olmasına rağmen sayfanızın estetiği için büyük önem taşımaktadır. Sayfanın en başından başlayıp sonuna kadar kenarlarına hiç boşluk konulmadan hazırlanmış bir sayfa düzeni çok karışık görünecektir ve okuyucunun gözlerini yorarak kitabı okumasını zorlaştıracaktır. Kenarlardan bırakılmış çok büyük boşluklar ise sayfa kaybı yaratacak ve kitabınızın çok uzun görünmesini sağlayacaktır. Bu yüzden sayfanızın üstünden, altından, sağından ve solundan yani kenarlarından bırakacağınız boşluk boyutu sayfa düzeni için büyük önem taşımaktadır. İdeal kenar boşluk boyutu ise 0.5 cm’dir. Dikkat edilecek diğer konu tipografidir. Tipografi, kitabınızda kullanacağınız yazı tipidir. Kullanacağınız yazı tipi gözü yormamalı ve kolay okunabilir bir şekilde olmalıdır. Kitabın akıcılığını bozacak ya da göz yoracak büyüklükte ve tipte olmaması gerekir. Yazılar için sıklıkla kullanılan yazı tipleri Garamond, Caslon gibi sade, okunaklı ve süslü olmayan yazı tipleridir.

Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

Eğer kitap, konu hakkında bilgi ya da geçen kelime hakkında bilgi üst başlığı ve numaralandırma kullanmak istiyorsanız sayfa düzenini bozmadan sayfanın en altında kullanabilirsiniz. Yapılan bilgilendirmeler okuyucunun dikkatini bozmaması için ince ve küçük fontlarda yazılmalıdır. Sayfa numaraları ise, sayfanızın altında ortada, sağda/solda kullanabileceğiniz gibi sayfanızın üstünde de kullanabilirsiniz.

Çocuk kitabı, yemek kitabı ya da bunlara benzer başka resimli bir kitap hazırlamak istiyorsanız kullandığınız resimlerin düzenlenmesi sayfanız için büyük önem taşımaktadır. Resim boyutunun amacınıza uygun olarak küçük görünmesini engelleyecek ya da çok büyük olup yazınızı arkada bırakmayacak şekilde olması gerekmektedir. Bu yüzden seçeceğiniz resim boyutu dikkat çekmek istediğiniz şeye göre değişmektedir. Kullandığınız resimlerin cezbedici ve canlı renklerde olması ise sayfanızın daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

Başlık vurgusu için ise kullandığınız fontun dışında ilgi çekecek bir font kullanarak dikkat çekebilir ya da fontunuza benzer başka bir yazı tipi kullanarak bütünlük sağlayabilirsiniz. Ancak başlık boyutunuzu ayarlarken yazıya karışacak kadar küçük, yazıdan ayrı kalacak kadar büyük olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Kitap Sayfa Düzeni Neden Gereklidir?

Kitaplar sadece kapaktan ve içerikten oluşmamakta, büyük bir kısmını sayfalar oluşturmaktadır. Bu yüzden sayfaların düzeni okuyucu için büyük önem taşımaktadır. Kitap sayfa düzeni ile kitaplarınızı daha okunabilir, cezbedici hale getirebilirsiniz. Kitabınızın sayfaları daha hoş ve düzenli görünürken, göz yormayan sade tasarımlar okuyucular tarafından daha çok tercih edilmektedir. Yapacağınız sayfa düzeni sayesinde kitabınızın içeriğinde vermek istediğiniz mesaja dikkat çekmeniz kolaylaşır ve okuyucu tarafından daha iyi anlaşılabilir hale gelir. Kitabınızın bütünlüğünü sayfa düzeni ile kolayca sağlayabilirsiniz.

Kitaplarda Sayfa Düzeni Oluştururken Nelere Dikkat Edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön