Yayınevi Nasıl Açılır?

İnsanlar sevdikleri işleri yapmaktan mutluluk duymaktadırlar. Yazmayı ve/ veya yazılan eserleri okumayı seven herkesin aklından yayınevi açma fikri geçmiştir. Yayınevi açmak için diğer iş fikirlerinden daha fazla prosedür gerektirdiği izlenimine kapılabilirsiniz ama bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Yayınevi açarken de diğer tüm firmaların açılması için izlenen prosedürler geçerlidir. Sadece tek fark açılış işlemleri öncesinde ya da sonrasında yayıncılık sertifikasına sahip olmanın gerekmesidir.

Yayınevi Nedir Ne Değildir?

Sanıldığının aksine yayınevi, matbaacılık değildir. Yayınevin açma girişiminde bulunduğunuzda matbaaya sahip olma zorunluluğu bile yoktur. Yayınevi eserlerin basılması için hazırlayıp gerekli tasarım aşamalarını gerçekleştiren yerdir. Yayınevlerinde editörler ve yazarlar başta olmak üzere çizerler, tasarımcılar, sosyal medya sorumlusu, çevirmenler görev almaktadır. Yayınevleri tek bir alana yönelebildikleri gibi birden fazla alanla ilgili eser basımı da yapabilirler.

Yayınevi Açmak İçin Neler Yapmalıyım?

Yayınevi açma kararı aldığınızda iş yeri açma ruhsatı için gerekli belgeleri tamamlamanız germektedir. Yayınevi için ofis seçerken depo faktörünü de göz önünde bulundurmanız gerekir. Ofis seçildikten sonra dekorasyon düzenlemeleri yapılır. Sonraki süreç belediyenin ruhsat için istediği belgeleri tamamlamak şeklinde devam eder. Bu belgeler tüm şirketler için istenen standart belgeler ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü sisteminden alınacak yayıncılık sertifikası olmaktadır.

Belediye tarafından istenen belgeler; yayınevi sahibinin kimlik kartı, adli sicil belgesi, yayınevi açma talebinin olduğu dilekçe, iş yerinin bulunduğu ilçe emniyet müdürlüğünden ve itfaiyeden rapor, kiralanan/ satın alınan iş yeri ile ilgili belgeler, Ticaret Odası kaydı olmaktadır. Belgeleri tamamlayıp başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra Vergi dairesinden vergi levhası için gerekli prosedürleri tamamlayarak vergi levhasını almalısınız. Vergi levhanızı aldığınızda Esnaf ve Zanaatkarlar Odasında kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Belediyeyle ilgili evrak işlerini bitirip iş yeri ruhsatınızı aldıysanız sırada çalışan kadronuzu belirleyerek yazar ve eser kovalayabilirsiniz. İlk eserinizi basmadan önce Yayıncılar Federasyonu’na ISBN için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Yayınevi Açmak Kârlı Mı?

Her iş girişiminde öncelik sevilen iş fikrini bulmak olsa da elde edilecek kârda işin devam etmesi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Yayınevi açma kârı doğru adımların atılması halinde yüksektir. Yayınevinden yüksek verim almak için yapılması gerekenlere kaliteli personel seçimi, doğru yazarları bulma ve iyi bir pazarlama stratejisi örnek olarak verilebilir.

Ülkemizde Yayıncılık

Yayınevi açma iş fikriyle ilgili daha doğru bir fikir edinmek için ülkemizdeki durumunu da incelememiz gerekir. Türkiye Yayıncılar Birliğinin yayınlamış olduğu rapora göre son zamanlarda kültür yayıncılığında düşüş yaşanırken eğitim yayıncılığıysa zirvedeki yerini korudu. Satışa sunulan kitap sayısı yaklaşık dört yüz yirmi dört milyondur. Basılıp satışa sunulan Millî Eğitim Bakanlığı kitaplarının sayısı yüz elli üç milyonun üzerindedir. Millî Eğitim Bakanlığı ve sektördeki diğer yayıncıların ürettiği kitap sayısı beş yüz yetmiş yedi milyona ulaşmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamış olduğu güncel verilere göre kişi başına düşen kitap sayısı 6,9’dur.

Üretim oranının fazlalığı ve cirosunun yüksekliğiyle zirvede eğitim yayıncılığı yer almaktadır. Okula yardımcı kaynaklar ve sınavlara hazırlık için basılmış kitaplar üretilen tüm kitapların %53,96’lık oranla yarısını geçmiştir. Kültür yayıncılığının kapsadığı alanlardan araştırma- inceleme yayınları, edebiyat yayınları, çocuk ve ilk gençlik edebiyatı yayınları üretim oranındaki artışını korumuşlardır. Dini yayınlar üretim olarak bu yıl geçen yıla göre en fazla düşüş yaşayan alan olmuştur. Dini yayınları düşüş oranı sıralamasına göre ikinci düşüş yaşayan alan ithal yayınlardır. Üretim pastasında en küçük dilimde olan akademik yayınlarda da artış sürmektedir.

Yeni yayınlanan kitap sayısında da oldukça tatmin edici bir artış görülmektedir. Ülkemizin yayıncılık perakende pazarı büyüklüğü yaklaşık dokuz milyona ulaşmıştır. Genel bir değerlendirme yapmamız gerekirse ülkemizde her geçen yıl yayıncılık sektörü büyümeye devam etmektedir.

Yayınevi Nasıl Açılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön